Karakomik Filmler İncelemesi (Spoilersız) – Gişe Rekoru Kırabilir mi?

Karakomik Filmler İncelemesi (Spoilersız) – Gişe Rekoru Kırabilir mi?

19 Ekim 2019 1 Yazar: Serkan Saglam

Cem Yılmaz’ın senaryosunun temelini 2000’li yılların başında attığı ve en çok çekmek istediği film olarak dile getirdiği Karakomik Filmler 18 Ekim 2019’da vizyona girdi. Filmin çekimleri daha önce tamamlanmasına rağmen geçen sene tarihe “Mısır Kavgası” olarak geçen tartışmadan dolayı film, 1 yıl gecikmeli olarak beyaz perdeyle buluştu. Film bünyesinde birer saatten oluşan iki film barındırıyor. Tek biletle iki filmi izlemenin yanı sıra bu iki filmin türlerinin de birbirinden tamamen farklı olması Karakomik  Filmler’i daha ilginç kılıyor. Filme gitmeyenler için bir haber vermek istiyorum. Film, Karakomik  Filmler 2 fragmanı ile başlıyor ve 17 Ocak’ta ikinci filmin vizyona gireceğini buradan öğreniyoruz.

Filmlerin Konusu

İlk bir saatlik dilimde izlediğimiz 2 Arada filminde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Cem Davran  ve Uraz Kaygılaroğlu yer alıyor. Film, kendini 14 yıldır araba vapurunda çalışmaya adamış olan Ayzek (Cem Yılmaz) karakteri üzerinden bir insanın hayal kırıklığı yaşadıktan sonra eline güç geçtiğinde ne denli değişebileceğini bizlere gösteriyor.  Bu filmde güldüren sahneler olmasına rağmen Karakomik Filmler’in kara kısmını temsil ediyor. Gelelim komik kısmına. İkinci film olan Kaçamak’ta 4 erkek arkadaşın bir kaçamak yapmak için spa tesisine gittiğinde başlarına gelen absürd olayları izliyoruz. Bu filmde Cem Yılmaz, Özkan Uğur, Zafer Algöz, Necip Memili, Nilperi Şahinkaya görüyoruz. Filmde NASA’da çalışan Amerikalı karakter olarak yurtdışında büyümüş ve birçok dil bilen Nilperi Şahinkaya seçimi çok yerinde olmuş. (Nilperi Şahinkaya’nın Okan Bayülgen’e katıldığı ve hakkında bilmediğimiz birçok konunun konuşulduğu programı buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.)

Hangi Film Daha İyi?

Komedi seven biri olmama rağmen 2 Arada filmini daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. Filmde etkilendiğim çok güzel sahneler vardı. Bu yazım spoilerlı olmadığı için bunlara başka yazımda değinmek istiyorum. Ancak bazı arkadaşlarım Kaçamak filmini daha çok sevdiğini  söylemişti. Cem Yılmaz’ın da tek biletle iki film fikrini tasarlarken aslında bunu hedeflediğini düşünüyorum. İki tarafta da oyuncular hemen hemen aynı olmasına rağmen bir tanesini daha çok beğeniyorsunuz ve arkadaşlarınızla bunu tartışabiliyorsunuz.  Bu bakımdan çok güzel bir proje olduğunu düşünüyorum. Ancak 2 film tek bilet olayı sinemada bir ilk değil. Youtube’da Murat Soner’in videosunu baz alarak 70’li yıllarda televizyon ilk çıktığında haliyle sinemaya gösterilen değer azaldığından, bu yüzden daha çok seyirci çekmek için böyle bir kampanya başlatıldığını söyleyebilirim. Hatta bu kampanya çok talep gördüğü için tek biletle izlenilen filmlerin sayısı zamanla artmış. Ancak gösterilen filmlerin türleri de tartışılır. (Bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.)

Film Gişede Rekor Kırar mı?

Aşağıdaki Cem Yılmaz’ın senaristliğini ya da yönetmenliğini  yaptığı filmlere baktığımızda en çok izlenen 3 film’in G.O.R.A tabanlı olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda bu 3 filmin de  ortak özelliği absürd komedi olmasıdır. Cem Yılmaz’ın hayranları onun daha çok absürd komedisinin ön planda olduğu filmleri izlemeyi tercih ediyor. Ancak Karakomik Filmler, Arif v 216’daki gibi bir absürd komedi içermiyor. Bu yüzden izlenme sayılarının 5 milyonu göreceğini düşünmüyorum. Ama en azından 2.5 milyonu rahat geçeceğini söyleyebilirim. Şu an vizyonda ilk haftasında 1.2 milyon izlenmiş 7. Koğuştaki Mucize ve ikinci haftasında 1.2 milyon seyirciye ulaşmış Joker varken  Karakomik Filmler‘in işinin de çok kolay olmayacağını söylemek gerekir. Ama yine de Cem Yılmaz’ın her zaman bir albenisi vardır.( 7.Koğuştaki Mucize incelemesi için buraya, Joker incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz.)

2018 – Arif v 216                                    4.968.462 – Senaryo
2015 – Ali Baba ve 7 Cüceler                  1.828.311- Senaryo –  Yönetmen
2014 – Pek Yakında                                 2.187.278 Senaryo –  Yönetmen
2013 – CM101MMXI Fundamentals      3.842.535 – Senaryo
2010 – Yahşi Batı                                     2.323.061 – Senaryo
2008 – A.R.O.G                                         3.707.086 – Senaryo –  Yönetmen
2006 – Hokkabaz                                     1.710.212 – Senaryo –  Yönetmen
2004 – G.O.R.A                                         4.001.711 – Senaryo
1998 – Her Şey Çok Güzel Olacak             1.239.015– Senaryo

Buraya tıklayarak filmler hakkında daha detaylı istatistklere ulaşabilirsiniz.

Beklentileri Karşıladı mı?

Eğer filme daha çok absürd komedi izleme umuduyla giderseniz film beklentilerinizi karşılamayabilir.  Filmi izleyen arkadaş gruplarında bile filmi çok beğenenler varken, umduğunu bulamayanlar da vardı. Ancak bunun en büyük sebebi Karakomik Filmler’in nasıl bir konsepte olduğunu bilmeden farklı bir beklentiyle filme geldiklerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Ama yine de çok güleceğiniz sahnelerin olduğunu söyleyebilirim. Cem Yılmaz sadece stand-up yaparak da büyük kitlelere ulaşıp çok güzel paralar kazanabiliyorken bunun yerine her filmde yenilik yapmaya çalışarak izleyicilere ekstra bir şeyler sunmaya çalışıyor. Sadece bu emeği için bile filmlerine hiç düşünmeden gidilebilir. İyi seyirler!

BONUS

Zafer Algöz ve Can Yılmaz’ın kendi Youtube Burda Olan Burda Kalır kanallarında yaptıkları Karakomik Filmler Özel yayınını izlemenizi tavsiye ederim.