Mucize Doktor İncelemesi – Güney Kore ve Amerika (Good Doctor) Versiyonlarıyla Karşılaştırmalı

Mucize Doktor İncelemesi – Güney Kore ve Amerika (Good Doctor) Versiyonlarıyla Karşılaştırmalı

20 Ekim 2019 0 Yazar: Serkan Saglam

Mucize Doktor, perşembe  akşamlarının reytinglerini domine eden Fox’un yeni dizisidir. Mucize Doktor, sadece bir doktor dizisi değil, aynı zamanda sosyal mesaj da veren bir dizidir.  Otizmli bir insanın doktor olmak ve insanlara kendini kabul ettirmek için gösterdiği çabayı anlatan dizi, Taner Ölmez’in(Ali Vefa) kaliteli oyunculuğu sayesinde izleyiciyle çok çabuk bağ kurmasını sağlıyor. Dr. Ali Vefa sadece otizmli değil aynı zamanda savant sendromuna sahiptir. Bu hastalığa sahip olan kişiler, normal zihinsel aktivitelerde olağanın altında işlevsellik gösterirken, bazı spesifik alanlarda çok üstün yeteneklere sahiptirler. Özellikle bir kez okudukları bilgileri hafızalarında çok iyi tutarlar.  Hatırlarsınız, bu hastalığı konu alan çok ünlü bir film daha vardı. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar Ödülü kazanan Yağmur Adam (Rain Man)  filmi de otizmli bireyi bize anlatan sayılı filmlerdendir. Bu insanların çok iyi hafızaları var demişken Rain Man meşhur kumarhane sahnesini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Güney Kore ve Amerika Versiyonları

Dizi ilk kez olarakGüney Kore’de Good Doctor adıyla 2013 yılında gösterilmeye başlandı.  Farkındalık olarak bu konuda bayrağı GüneyKore taşımaktadır. Bu konuda onları cidden tebrik etmek gerekiyor çünkü buproje sadece kendi ülkelerinde sınırlı kalmayıp önce 2017 yılında Amerika’daaynı isimle, şimdilerde de Türkiye’de Mucize Doktor olarak başladı. Türkiyedizinin 3. Durağı olduğu için Güney Kore ve Amerika versiyonlarının birleşimiolmuş diyebiliriz. Türkiyede’ki versiyonunda ana karakterin abisinin ölümüGüney Korede’kiyle aynıyken, havalimanındaki çocuğa ilk müdahale şekliAmerika’daki versiyonuyla aynıdır.  Anakarakterin sevdiği yemekler de tabii ki kültürel farklılıklardan dolayıfarklıdır.

Yan karakterlerin ilişkileri hemen hemen benzese de Amerikan versiyonunda bir tık cinsellik görebiliyoruz. Ancak biliyorsunuz bizim televizyon dizilerimizde bunu görmek mümkün değil. Bizim versiyonumuzdaki Ali ve Nazlı’nın tanışmasıyla Amerikan versiyonu az da olsa benzemektedir. İkisi de hastanede tanışmaktadır. Ancak Güney Kore versiyonunda kadın karakter sarhoş olup  eski evi olan şimdilerde  de ana karakterimizin yeni evine yanlışlıkla gelerek onun yatağına yatar.  İkilinin tanışması bu şekilde olur.

Dizilerin Süre Farkları

 Türkiye versiyonun bu konuda çok şanslıolduğunu düşünüyorum. Çünkü elinde iki tane alternatif varken senaryoyuoluşturmak daha kolay olacaktır. Ancak Türkiye’nin en büyük dezavantajı bu ikidizinin süreleri 40-60 dk arasında değişkenlik gösterirken bizim dizilerin 2saat olmasıdır. Bu yüzden yan karakterlere daha fazla olay yazılmasıgerekmektedir. Bu da her dizide olduğu gibi aşk üçgenleri hatta beşgenlerineneden olmaktadır. 2 saatlik dizi yazmanın ne kadar zor olduğunu herkes dilegetirse de elden bir şey gelmiyor. Umarım Mucize Doktor, senaryoyu uzatacağızdiye yan karakterlere yazılan saçma sapan aşkların kurbanı olmaz.

Sürekli Olarak Takip Edilir mi?

Televizyonu sadecebilgisayarı yansıtmak için kullandığım için akşam kuşağı dizileri çok sık takipeden biri değilim. Ama ne zaman bir kanal açsam genelde hep aynı tarz konularıişleyen dizilere denk geliyorum. Kadına şiddet, töre cinayeti, taciz, tekrarkadına şiddet, aile içi şiddet, çarpık ilişkiler, zengin kız fakir oğlan. Keşkebu tarz dizileri izleyen olmasa da bu konuları artık çekmekten vazgeçseler. Amane yazık ki ilgi görüyor ki çekmeye devam ediyorlar. Bu çok daha üzücü birdurum.

Mucize Doktor’unyeni bölümlerini izler miyim diye soracak olursanız bu çok mümkün durmuyor. Çünkü2 saatlik bir diziye vakit ayırmak benim için gerçekten zor. Ama yine de diziyiinternet üzerinden takip etmeye çalışıyordum. Ancak Fox’un sitesi benigerçekten kanser etti. Zaten televizyon reklamlarından çok ciddi paralar kazanırkeninternetteki haline 10 dakikada bir reklam koymak gerçekten çok sinir bozucubir hareket. Şaka yapmıyorum, 10 dakikada bir 45-50 saniyelik bir reklamkarşınıza çıkıyor. Sırf bu yüzden dayanamayıp diziyi kapatmak zorunda kaldım.

Dizi eğer Youtube’dapaylaşılırsa belki bir gün takip edebilirim diye düşünüyorum.  Sıradanlaşan Türk dizi sektörüne yeni bir tatgetirmeye çalışan Mucize doktor, yeni arayış içinde olanlar için doğru terciholacaktır. İyi seyirler!