Netflix’te İzleyebileceğiniz  Türk Filmleri #1

Netflix’te İzleyebileceğiniz Türk Filmleri #1

21 Mart 2020 0 Yazar: Serkan Saglam

Bu seride Netflix’teki Türk filmlerinden öneriler yapacağım. Sadece popüler filmleri ele almak yerine hak ettiği değeri görmeyen filmlerle beraber popüler filmleri harmanlayacağım. Şimdilik beş film ile başlayacağım ve içlerinde Netflix’te olmasını istediğim bir film de var, umarım beğenirsiniz.

1- 7. Koğuştaki Mucize (2019) – IMDB 8.3

Bu seneye damga vuran filmi olan 7. Koğuştaki Mucize’yi sinemada iki kez izlemeye fırsatı bulmuştum. Kurgusu ve oyunculuklarıyla son yıllarda Türk sinemasında izlediğim en iyi filmlerdendi. Yapmış olduğum “2019’un en iyi filmi” anketinde de oyların %55’ini almıştı. Bu başarıda Aras Bulut İynemli’nin de usta oyunculuğunun çok büyük bir payı olduğunu düşünüyorum. Yıllar geçtikçe kalitesinin üzerine koymaya devam ediyor. Bu yüzden bu seride onun iki filmine yer verdim. 7. Koğuştaki Mucize’yi daha önce detaylı bir şekilde incelemiştim. Henüz okumadıysanız spoiler kısmında çok güzel detaylar sizi bekliyor. Buraya tıklayarak 7. Koğuştaki Mucize incelemesini okuyabilirsiniz.

7. Koğuştaki Mucize jpg ile ilgili görsel sonucu

2- Cebimdeki Yabancı (2018) – IMDB 7.0

Telefonlarımız git gide bizim için bir dosttan ziyade bir düşmana dönüşmeye başladı. Sevdiklerinden bir şey saklamayanlar bile telefonunu verirken “Acaba içinde bir şey var mıydı?” tereddüdüne düşebiliyor. Özellikle arkadaş gruplarında illa ki saklanması gereken bilgiler olabiliyor. Bütün gece telefonlara gelen mesajı, maili ve aramaları herkesin yanında açmanın büyük bir risk olduğunu düşünüyorum. İzlemesi ne kadar keyifli de olsa filmden sonra bir anlık gaza gelip evinizde sakın denemeyin(!) Cebimdeki Yabancı için İtalyan film olan Perfetti-Sconosciuti’den esinlenilmiştir. Aynı zamanda Fransız, İspanyol, Güney Kore, Alman, Rus, Macar, Meksika, Polonya versiyonları da bulunmaktadır.

cebimdeki yabancı ile ilgili görsel sonucu

3- Tamam mıyız? (2013) – IMDB 7.1

Yine Aras Bulut İynemli ve yine harika bir oyunculuk! Yalnız bu film ile ilgili sadece Aras üzerinden yorum yapmak filmin senaryosunu ve yönetmenliğini üstlenen Çağan Irmak’a çok büyük haksızlık olur. Birkaç sahnedeki çekim açıları ve teknikler o kadar kaliteliydi ki sinematografi açısından inanılmaz keyif almıştım. Sosyal mesaj verirken bunu gözümüze sokarak değil de hissettirerek vermesi filmin beğendiğim tarafıydı. Dram filmi önererek sizi sıkmak istemiyorum ama fırsatınız olursa mutlaka izleyin.

tamam mıyız jpg ile ilgili görsel sonucu

4- Aile Arasında (2019) – IMDB 7.8

Dram filmleri üzerine biraz da gülelim değil mi? Aile Arasında’yı sinemada izleme fırsatı bulmuştum. Tüm salonun kahkahalar eşliğinde eğlendiği bir film olmuştu. Komedi filmlerinin kalabalık ortamda izlendiğinde etkisinin arttığını düşünüyorum. Tek başınıza izlerken bu kadar güler misiniz bilemem ama eğleneceğinize eminim. Gülse Birsel’in güçlü kaleminden çıkan, güçlü bir kadroya sahip ve son yıllardaki en iyi komedi filmlerinden olan Aile Arasında’yı izlemediyseniz hemen açmanızı tavsiye ederim.

aile arasında jpg ile ilgili görsel sonucu

5- Zaman Makinesi 1973 (2014)- IMDB 6.4

Bu filmi Netflix’te görmeyi çok istediğim için bu listeye ekledim. Türk filmlerini internette bulamadığımız için Netflix üzerinden bir liste hazırlamak istemiştim ancak bu film Youtube’da olduğu için rahatça izleyebilirsiniz. (Buraya tıklayarak filmi izleyebilirsiniz.) Zaman Makinesi 1973’ü. Aile Arasında’nın aksine boş bir salonda izlemiştim. Bu film, maalesef hak ettiği değeri görmedi. Gürgen Öz ve Seda Bakan’ın baş rollerinde olduğu film, hafta sonu ailenizle izleyebileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bir film. Zamanda yolculuk konusu üzerinden yerli komedimiz olan bu filmi seveceğinizi düşünüyorum, iyi seyirler.

zaman makinesi afiş ile ilgili görsel sonucu